Jak zlokalizować wyciek wody z rur?

W każdym domu i mieszkaniu istnieje instalacja wodna i grzewcza. W jednej i drugiej płynie woda. Niestety, niekiedy takie instalacje ulegają awarii, pojawia się wyciek. Jeśli miejsce wycieku jest widoczne, nie ma większego problemu. Wystarczy zakręcić wodę i dokonać odpowiedniej naprawy. Niestety wiele rur poprowadzonych jest w ścianach i posadzkach. W takim przypadku, zlokalizowanie wycieku jest trudne. Pojawia się zawilgocenie na ścianie czy posadzce, spadek ciśnienia wody w obiegu. Miejsce wycieku jednak nie jest widoczne. Jak zlokalizować taki wyciek? 

Lokalizacja wycieków tego rodzaju jest dość skomplikowana. Można oczywiście rozkuć część ściany czy posadzki, jednak dużo prościej przed tą pracą zawęzić pole poszukiwań wycieku. W tym celu warto zlecić usługę lokalizacji wycieku. Poszukiwaniem konkretnych miejsc wycieków zajmuje się wiele firm, wykorzystując do tych celów różne metody. Najpopularniejszymi są metody oparte o badanie ciśnienia wody w danej części instalacji i metody termowizyjne, dzięki którym łatwo stwierdzić, w którym miejscu w ścianie różnica temperatury wskazuje na wyciek – na przykład – ciepłej wody. Oczywiście są też inne opcje, między innymi lokalizacja wycieków poprzez wpuszczenie do obiegu gazu znacznikowego i prześwietlanie ewentualnych miejsc wycieku za pomocą urządzeń z filtrem UV. Znaczna część firm wykonujących tego rodzaju usługi, zajmuje się także likwidacją takich awarii. 

Niewielkie wycieki wody z instalacji, można naprawiać samodzielnie pod warunkiem, że miejsce wycieku jest w pełni widoczne. W innym przypadku warto zdecydować się na wynajęcie profesjonalistów, którzy zidentyfikują miejsce wycieku i profesjonalnie dokonają naprawy, dzięki której problemu z wyciekiem już nie będzie. 

Udostępnij: