Dbanie o parkiet

Parkiet należy do jednego z częściej zużywanych i uszkadzanych elementów wyposażenia mieszkania. Nie powinniśmy się temu dziwić, wszak codziennie po nim stąpamy. Oprócz chodzenia po parkiecie, przesuwamy po nim meble, wylewamy na niego wodę. Moglibyśmy tu negatywnych czynności mnożyć przez godziny. Skupmy się na tym jak odpowiednio zabezpieczyć nasz parkiet.

Środki chemiczne i cyklinowanie parkietu

Bezpieczeństwo parkietu zapewniają specjalne środki chemiczne. Stosowanie impregnatów doprowadza do powstawania dodatkowej powłoki ochronnej. Najpierw ona się zdziera, dopiero później uszkodzeniom ulega parkiet. Do zachowania stałego bezpieczeństwa parkietu konieczne są systematyczne kontrole i działanie w porę. W przeciwnym razie parkiet ulegnie usterkom, których nie da się naprawić. Jedynym rozwiązaniem są w takich sytuacjach wymiany na nowe. Drugą metodą na parkiet jest cyklinowanie parkietu. Wykonuje się go przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Usługę tę wykonuje się, gdy brak powłoki ochronnej lub znacząco została naruszona. Cyklinowanie parkietu polega na zdzieraniu wystających elementów parkietu i wyrównywaniu. Zawsze po cyklinowaniu zabezpiecza się parkiet impregnatami.

Potrzeba czasu oraz sił

Ochrona nad parkietem wymaga czasu i sił. Nie jest to łatwa sprawa, jak to się niejednemu wydaje. Jeśli przyłożymy się do dbania o parkiet, to nie będziemy narażali się na wydatki związane z zakupem nowego parkietu. Naprawdę warto kontrolować stan parkietu i w miarę naszych możliwości dokonywać napraw.

Udostępnij: