Dom pasywny (wybudowany w technologii szkieletu drewnianego lub tradycyjnej murowanej) – jakie są jego kluczowe elementy?

Należy wiedzieć, że aby osiągnąć założony standard energetyczny konieczny będzie odpowiedni projekt budowlany, które musi zawierać dokładne rozwiązania wykonawcze. Podczas realizacji ważne są dbałość o szczegóły oraz wysoki standard prowadzenia prac budowlanych. Oto kluczowe elementy domu pasywnego:

a). niskotemperaturowy system ogrzewania, który dostarczy ciepło w najmroźniejszym okresie czasu. Zalecane jest wykorzystanie paliw odnawialnych, energii elektrycznej ewentualnie gazu ziemnego.
b). skuteczna izolacja termiczna przegród zewnętrznych – ścian, dachu i fundamentów (również podłogi na gruncie). Należy wiedzieć, że szczególnej uwagi wymaga takie dobranie materiałów i technologii wykonania, aby zagwarantować w ten sposób szczelność budynku.
c). system sterowania wentylacją, roletami, żaluzjami czy ogrzewaniem – pozwoli on osiągnąć najkorzystniejszy bilans energetyczny domu – zminimalizować straty wykorzystywanej energii i pozyskanie jej z otoczenia.
d). stolarka okienna o najwyższej izolacji termicznej. Warto wiedzieć, że przeszklenia o dużej powierzchni możemy sytuować wyłącznie na elewacji południowej. Należy je wyposażyć w przesłony zewnętrzne umożliwiające regulowanie stopnia naświetlenia i nagrzewania pomieszczeń – rolety, żaluzje lub okiennice.
e). system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego – należy wiedzieć, że zapewnia to instalacja z rekuperatorem, najlepiej kiedy jest wspomagana gruntownym wymiennikiem ciepła. Warto dodać, że czasami stosuje się system wentylacji połączony z klimatyzacją.

Udostępnij: