Czym załatać ubytki w drewnianych powierzchniach?

Reperowanie powierzchni drewnianych nie jest tak trudne jak się wydaje. Dzięki kilku prostym narzędziom możemy samodzielnie nie tylko zlikwidować ubytki w drewnie, ale również zabezpieczyć je przed dalszym pękaniem. Oto kilka sposobów na zabezpieczenie drewna i pozbycie się ubytków.

Szpachla do drewna

Do zmniejszenia ubytków w drewnie i tym samym przedłużenie żywotności desek lub mebli bardzo dobra może okazać się szpachla akrylowa. To specjalny, łatwy do nakładania materiał, sprzedawany w formie pasty gotowej do użycia. Szpachla akrylowa ma wiele zalet i polecana jest zarówno do drewna miękkiego, jak i twardego, a także mebli wykonanych z płyt wiórowych.

Szpachlówki do drewna

Zanim zaczniemy malowanie elementów drewnianych, musimy je odpowiednio do tego przygotować. Papierem ściernym zetrzeć starą powłokę malarską i dokładnie odpylić powierzchnię.

Ubytki powstałe w drzwiach, ramach okiennych, meblach drewnianych czy innych drewnianych elementach w prosty sposób zamaskujemy szpachlówkami.

Szpachle to gotowe masy przeznaczone do uzupełniania mniejszych i większych ubytków w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Szpachle mogą być uniwersalne, do wielu zastosowań i materiałów, jednak te przeznaczone do drewna zawierają mączkę drzewną, dlatego po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają i mają właściwości podobne do drewna, to znaczy, że można je szlifować, a przede wszystkim są twarde. Ich atutem jest fakt, że dostępne są w wielu odcieniach, które można ze sobą mieszać, co da nam idealny odcień dopasowany do naprawianego fragmentu mebla, czy parkietu. Szpachle akrylowe bardzo szybko również zastygają i dają świetne utwardzenie powierzchni, nie pękają, ani nie kruszą się, nawet przy szlifowaniu.

Szpachlowanie nie jest trudne. Wystarczy odtłuścić powierzchnię drewna z pomocą benzyny, następnie wstępnie ją oszlifować, a do bruzdy nałożyć szpachlę. Musi ona później wyschnąć przez co najmniej 2 godziny, a następnie być oszlifowana oraz pomalowana środkiem do ochrony drewna.

Kity do drewna

Kity do drewna to bardzo popularne środki do uzupełniania szczelin np. w boazerii, czy parkiecie. Kit jest bardzo dobry do precyzyjnego wprowadzania w małe szczeliny. Sprawdza się w momencie, kiedy bruzdy pojawiają się w trudno dostępnych miejscach, np. w narożnikach, przy progach, czy rurach. Ma bardzo wysoką elastyczność i może być nakładany za pomocą pistoletu do kleju.

Żywice

Żywice są bardziej płynne i stosuje się je przy bardzo dużych ubytkach lub w momencie, kiedy drewno ma dziury po kornikach. Imitują one idealnie naturalną żywicę. Można je malować oraz szlifować.

Udostępnij: