Przygotowanie ogrodu do zimy.

Wraz z nastaniem chłodniejszych dni zaczynamy przygotowywać nasze ogrody do zimy. Zanim jednak biała pierzynka otuli rośliny, czeka je spotkanie z mrozem, z silnym wiatrem i deszczami.
Najlepszą i najprostszą metodą jest okrycie róż, młodych drzewek i krzewów w celu ich zabezpieczenia przed przemarznięciem. Najczęściej wykorzystywane są pudełka, kartony i gazety. Papier stanowi bardzo dobrą izolację. Ważne jest żeby zaraz po odwilży mokre warstwy papieru usunąć i zastosować suche. Doskonałe właściwości izolujące posiada również kora i trociny. Podczas przycinania drzew iglastych warto zachować obcięte gałęzie. Przykryte nimi rośliny spokojnie przetrwają mroźne dni. Wielu zwolenników ma również agrowłóknina. Delikatna, cienka a zarazem mocno zabezpieczająca przed wiatrem najdelikatniejsze części roślin. Odradza się jedynie stosowania czarnych agrowłóknin, które w cieplejsze dni szybko się nagrzewają a okryte nią rośliny mogą się zaparzyć i zwyczajnie zginąć. Należy również pamiętać, że sam śnieg stanowi dobrą ochronę dla roślin. Pod grubą warstwą śniegu nasze rośliny naprawdę mają się dobrze. Nie dokucza im wiatr ani mróz. W takich warunkach zdrowo przeczekają zimę. Zbyt wczesne okrywanie roślin też nie jest zbyt dobre, ponieważ zaburza proces hartowania. Pierwsze przymrozki oswajają z nadchodzącym chłodem. Najlepiej poczekać aż nadejdzie mróz a prognozy pogody ogłoszą, że to definitywny koniec z plusowymi temperaturami.
Jak we wszystkim, również przy zabezpieczaniu przed zimą naszych ogrodów konieczne jest zachowanie umiaru. Odpowiednie okrycie i izolacja roślin sprawią, że wiosną powitają nas zdrowe, zahartowane rośliny.

Udostępnij: