Plastikowe rury do studni
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu studnię na wsi można było wybudować tylko z żelbetowych kręgów. Jednak połączenia między tymi elementami musiały być uszczelnione.
Wewnętrzna powierzchnia zbiornika została uszczelniona specjalną zaprawą, aby zapobiec przesiąkaniu wód gruntowych. Zastosowanie rury polimerowej nie powoduje takich problemów, ponieważ jej konstrukcja jest monolityczna, odporna na ściskanie i elastyczna.
Właściwości rur z tworzywa sztucznego do studni
Na rynku dostępne są rury studzienne wykonane z niskociśnieniowego polietylenu i polichlorku winylu. PVC jest przyjaznym dla środowiska i nieszkodliwym polimerem. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji lotnych w wysokich temperaturach i nie reaguje z różnymi substancjami i materiałami.
Konstrukcje z tworzyw sztucznych nie są w stanie wytrzymać krytycznych ujemnych temperatur. Dlatego źródło będzie musiało być zakopane niżej niż ziemia zamarza. PVC jest oficjalnie zatwierdzony do stosowania w systemach drenażowych i użytkowych. Zaawansowane technologicznie produkty studni z polichlorku winylu charakteryzują się większą sztywnością i wytrzymałością w porównaniu z polietylenem niskociśnieniowym. Są one również bardziej odporne na odkształcenia i wstrząsy.
PVC nie jest stosowany w temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza. W takich warunkach rury studzienne lub prefabrykowane konstrukcje z tworzyw sztucznych ulegają awarii: rozszczepiają się lub pękają.
Przed wykopaniem źródła należy wcześniej oszacować głębokość warstwy wodonośnej (lustro wody, podziemna rzeka itp.). Następnie należy ustalić, jak długą rurę lub pierścień należy zakupić, aby prawidłowo ustawić otwór wodny.