Bazylia pospolita – dlaczego warto mieć ją w doniczce?
Aromatyczne, soczyście zielone liście i delikatne białe kwiaty – bazylia pospolita jest jedną z najważniejszych przypraw w polskiej kuchni. A gdyby tak spróbować posadzić ją w doniczce? Dzięki temu twoje potrawy zyskają jeszcze więcej aromatu, którego nie dodadzą im suszone przyprawy zamknięte w szczelnych opakowaniach. To nic trudnego!
Bazylia – jak uprawiać?
W sklepach możesz kupić roślinę w doniczce już w pełni ukształtowaną. Wystarczy postawić ją w odpowiednim miejscu i po pewnym czasie przesadzić do większej doniczki, aby zapewnić stały rozwój rośliny. Bazylia pospolita wymaga stanowiska słonecznego i wymaga regularnego podlewania. Od czasu do czasu warto uszczknąć jej wierzchołki, aby nabrała większej objętości. Bazylia wysiana z nasion kiełkuje szybko, jednak zanim uda się zerwać z niej pierwszy aromatyczny listek upłynie kilka tygodni. Do jej uprawy nadaje się ziemia do roślin zielnych, która ma już odpowiednią dla roślin tego typu strukturę.
Możesz pokusić się o wysianie kilku doniczek, z których jedna (najlepiej najdorodniejsza) będzie przeznaczona do zebrania nasion. Ponieważ najlepsze walory smakowe posiada roślina przed zakwitnięciem, z pozostałych egzemplarzy warto usuwać związki kwiatów, by przez wiele miesięcy móc z niej korzystać.
Właściwości i zastosowanie
Bazylię znamy przede wszystkim jako przyprawę dodawaną do wielu potraw. Jej delikatny aromat podkreśla delikatność sosów, past, a w postaci świeżej urozmaica mało atrakcyjne kolorystycznie potrawy. Poza aromatem roślina ta ma właściwości rozkurczowe, działając na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Doskonale nadaje się do stosowania przy zaburzeniach trawiennych, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych. Z bazylii warto przygotowywać napary na tej samej zasadzie, co z mięty. Połączenie przyjemnego aromatu i właściwości kojących dla układu pokarmowego to rozwiązanie dla dolegliwości po zbyt ciężkich posiłkach.