Odpady styropianowe
Pewna część z nas doskonale wie o tym, że odpady styropianowe tak samo jak i odpady z innych tworzywa sztucznych rozkładają się dość wolno, czyli nawet taki skromny kawałek styropianu może rozkładać się w glebie przez nawet kilkaset lat i w tym właśnie tkwi problem. Składowanie tego typu odpadów rzecz jasna rozwiązuje problem jedynie po części, bo na składowanie tego typu odpadów potrzeba miejsca i to sporo. Kluczowe znaczenie ma też i to, że tego miejsca brakuje, bo odpady wyprodukowane w skali kraju i to zaledwie w ciągu miesiąca zapełniły by nie jeden plac.
Zakopywanie.
Zakopywanie i odpady styropianowe rzecz jasna nie idą z sobą w parze, bo ten patent na pozbywanie się odpadów tego typu był modnym jakieś kilka dekad temu. Obecnie wiele ustaw tego zabrania i co równie istotne brakuje już miejsc do zakopywania tego typu odpadów w wielu krajach. Dlatego też już od jakiegoś czasu naukowcy w całym świecie pracują nad płynami, które zawierają w sobie enzymy przyśpieszające biodegradację wielu typów materiałów syntetycznych. Takie płyny często potrzebują jakiegoś czasu na zamienienie odpadów w coś nie szkodliwego.
Inne ważne wzmianki.
Przynajmniej niektórzy doskonale wiedzą o tym, że styropian łatwo się łamie, czyli te jego drobne kawałki szybko zaczynają latać niemal wszędzie miotane przez wiatr. Aspekt ten stanowi problem i to już od dość wielu lat.