Szkodniki drewna sosnowego

Najczęstszymi szkodnikami drewna sosnowego są spuszczele. Spuszczele to chrząszcze, które mają długie czułki, pochodzą z rodziny kózkowatych. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 2cm, które pojawiają się w drugiej połowie czerwca. Larwy spuszczeli żerują między innymi w drewnie sosnownym. Te szkodniki drewna sosnowego lubią, gdy jest ciepło i sucho. Pozostawiają po sobie otwory o średnicy 11 mm oraz wypełniającą je mączkę drzewną, która jest zbita. 

Zwalczanie szkodników drewna sosnowego. 

Zlikwidowanie szkodników drewna sosnowego jest czasochłonne. Do najpopolurniejszych metod zwalczania m.in spuszczeli należą fumigacja, iniekcjami ciśnieniowa drewna, żelowanie drewna lub zastosowanie mikrofal do dezynsekcji drewna. 

Fumigacja to inaczej uszczelnienie całego obiektu, do którego wprowadza się gaz, dym, lub parę, aby po kilku dni odwietrzyć pomieszczenia. Infekcja ciśnieniowa drewna to nic innego jak wprowadzanie do otworów (zazwyczaj nawiertów) drewna specjalnego preparatu zwalczającego szkodniki drewna sosnowego. Metoda ta podobna jest do żelowania drewna, aczkolwiek w tym przypadku zastosowane są preparaty żelowe do zwalczania szkodników. Ostatnia metoda jest najmniej inwazyjna, lecz nadaje się głównie do odkrytych elementów konstrukcji. Polega ona na wygrzewaniu drewna za pomocą mikrofalami.  Szkodniki drewna sosnowego zabija wysoka temperatura, która oscyluje ok.50 stopni Celcjusza. 

Udostępnij: