Solidność to główna cecha betonu

Co budowało starożytne cywilizacje. Stare miasta wschodu powstawały dzięki lokalnym surowcom. Cegłom mułowym, później cegle z gliny surowej. Kiedy okazało się po jakimś pożarze, że glina po wizycie w ognisku zyskuje na twardości, zaczęto wypalać je, co doprowadziło do wzrostu zasięgu murów okalających ówczesne grody obronne.

Prawdziwym przełomem było jednak wynalezienie betonu. Pierwszy powstał około sześciu tysięcy lat na ziemiach dzisiejszej Palestyny. Następnie trafił do Rzymu, który wtedy był potęgą.

Znacznie już później powstała posadzka przemysłowa betonowa Cena wykonania zależy oczywiście od wielkości inwestycji, jednak materiał i technologia jest tak rozpowszechniona, że nie można się długo zastanawiać nad kalkulowaniem kosztów.

Łatwość zastosowania daje mieszance betonowej powszechność zastosowania już od wielu dziesiątków lat.

Wróćmy jeszcze raz do przedwiecznego imperium. W Rzymie beton produkowano z komponentów naturalnych. W skład mieszanki wchodziły głównie popioły wulkaniczne zawierające spalony wapień.
Częste erupcje wulkanów na Półwyspie Apenińskim sprzyjały uzyskiwaniu gotowego surowca do produkcji szybkowiążących zapraw i mas betonowych. Beton wulkaniczny znajdowany jest dziś w murach podtrzymujących stare budowle ogromnych rozmiarów znajdujących się na terenie starożytnej części miasta.

Udostępnij: