Ryjówki – małe „drapieżniki”

Ryjówkowate są zwierzętami owadożernymi. Zjadają ich codziennie tyle, ile dokładnie wynosi ich masa ciała. Wystarczą dwie godziny, by znów były głodne i by nie umrzeć z głodu. Ssaki te, szybko tracą ciepło, co za tym idzie są stałocieplne. Występować powinny zatem tylko w strefach klimatycznych, gdzie jest ciepło, jednak dostosowały się do życia w miejscach, gdzie nie powinno ich być. Ze względu na szybkie poruszanie się, utrzymują temperaturę ciała na odpowiednim poziomie. Codziennie, przez większość czasu szukają jedzenia i wody, niezmiennie od pory roku. Zależnie od grupy ryjówek, do której należą – ich metabolizm i tempo życia jest inne.
Górna część ich ciała jest ubarwiona maskująco, by drapieżnikom trudno było je zobaczyć. Przy ataku, wydają z siebie głośne piski. W ten sam sposób, bronią swojego terytorium bez użycia siły. Walczą na piski.
Żyją w lasach tropikalnych, a nawet na pustyniach. Gniazda można znaleźć płytko pod ziemią. Niektóre zakładają gniazda nad wodą np. brzegiem stawu.
W ciągu roku mogą kopulować kilkakrotnie i posiadać od jednego do dziesięciu miotów. Młode po urodzeniu są ślepe i nagie. Przed skończeniem dwóch tygodni otwierają oczy. Matka karmi je około 3-4 tygodni.
Niestety ryjówki giną w starciu ze środkami, których używa człowiek w walce z gryzoniami. Mimo tego, ich obecność jest dobra dla pól i lasów, nadal jest ich bardzo dużo i można je spotkać wszędzie.

Udostępnij: