Nadciśnienie tętnicze – jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych
Z roku na rok podawane są coraz to nowe jednostki chorobowe, które klasyfikowane są jako choroby cywilizacyjne. Która z nich jest obecnie najgroźniejsza? Lekarze wymieniają między innymi nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość czy depresję. Choć większość z nich można łatwo wykryć i leczyć, to z nadciśnieniem jest inaczej. Sporo osób dowiaduje się o nim dopiero w momencie, gdy przechodzi zawał serca. W jaki sposób można je wykryć i leczyć?
Objawy nadciśnienia tętniczego, których nie można bagatelizować
Mitem jest pogląd, że na nadciśnienie tętnicze najbardziej narażone są osoby starsze. Obecnie coraz młodsze osoby mają skoki ciśnienia, które trzeba regulować leczeniem farmakologicznym. Niestety objawy często są mylone z innymi chorobami, albo nawet przypisywane zmęczeniu. Dlatego sporo osób trafia już z powikłaniami, wynikającymi z długotrwałego nadciśnienia tętniczego.
Do powszechnych objawów, które mogą pojawić się przy skokach ciśnienia należą między innymi: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, krwawienie z nosa, nerwowość, bóle w klatce piersiowej, zadyszka, a nawet zaburzenia snu. Jak sprawdzić, czy to nadciśnienie? W tym celu dokonuje się regularnych pomiarów ciśnienia. Jeśli pomiar wskazuje na bardzo wysokie ciśnienie, przekraczające pierwszą wartość 150 jednostek, lekarz może od razu podać leki obniżające ciśnienie. W celu dalszej diagnostyki pacjent musi dokonywać pomiarów 3 razy dziennie przez dłuższy okres, a także pomocne będzie EKG serca.