Jak sprawdzić maksymalną ładowność busa?

Większość samochodów typu bus rejestrowana jest na kategorię B prawa jazdy. Waga takiego samochodu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 3.5 tony. Jeśli będzie większa, w przypadku kontroli drogowej czekają kierowcę poważne konsekwencje, z zakazem dalszej jazdy i wysokim mandatem włącznie. Dobrze jest więc wiedzieć jaka jest waga samochodu i jak ciężki ładunek można nim przewozić. Takie informacje oczywiście można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Warto jednak wiedzieć, że już zatankowanie samochodu do pełna zmniejsza jego ładowność o około 100 kg. Wszelkie wyposażenie dodatkowe także waży, a więc ładowność jest w tej sytuacji jeszcze mniejsza. Jak sprawdzić ładowność? Niezbędna jest waga samochodowa i samodzielne zważenie busa. 

Wagi samochodowe są w wielu miejscach

Nie każdy wie, że wagi samochodowe można znaleźć w wielu firmach, punktach, w których sprzedaje się opał i innych, w których często waży się samochody. Niejedna waga samochodowa jest na otwartym terenie firmy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by wjechać na nią swoim busem i odczytać na wyświetlaczu ile tak naprawdę waży. Następnie wystarczy odjąć od wartości 3.5 tony wagę busa, by otrzymać wynik, czyli maksymalną wagę ładunku, który można nim przewieźć. 

Planując zważenie busa, trzeba pamiętać by nie było na nim ładunku. Wagi samochodowe są bardzo dokładne, więc nawet dodatkowe narzędzia, zakupy, a nawet zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy w aucie, to dodatkowe kilogramy. Oczywiście przy ważeniu kierowca powinien być w kabinie. Pasażer zaś może wysiąść. 

 

Udostępnij: