Docieplenie podłogi na gruncie
Jak wiadomo, oprócz ocieplania fundamentów domu, należy ocieplać także podłogę na gruncie. Dość często w starych domach brakuje w tych miejscach izolacji cieplnej i należy ją ułożyć. Sprawdź, gdzie układać ocieplenie oraz jaki materiał wybrać do tego celu.
Gdzie układać ocieplenie? Na starej podłodze czy położyć nową?
Zanim zdecydujemy się na docieplenie podłogi na gruncie, należy sprawdzić, czy jest to możliwe bez konieczności usuwania już istniejących warstw podłogi. Należy jednak pamiętać, że dołożenie ocieplenia oraz wykonanie nowego podkładu razem z posadzką spowoduje zmniejszenie wysokości naszego pomieszczenia o około 40 cm, co będzie wiązało się ze skróceniem bądź wymianą drzwi zarówno wewnętrznych jak i wejściowych, ponieważ dotychczasowe staną się za długie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy. Nie musimy ingerować w już istniejącą konstrukcję podłogi, a także nie musimy dokonywać kłopotliwej i kosztownej rozbiórki podłogi. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy wcześniej zasięgnąć opinii profesjonalisty, np. projektanta, który określi nośność podłogi. Dzięki temu, uzyskamy informację czy istniejąca podłoga będzie w stanie utrzymać ciężar nowej.
Jednak dokonanie rozbiórki starej podłogi, również ma swoje korzyści. Po pierwsze, nie zmieni się wysokość pomieszczeń, a po drugie, dzięki usunięciu starego podkładu betonowego, będziemy mogli w miarę potrzeby wymienić bądź naprawić izolację poziomą podłogi, która pełni istotną funkcję, ponieważ chroni nasz dom od wilgoci pochodzącej z gruntu.
Czym ocieplić?
W celu ocieplenia podłogi na gruncie poleca się wykorzystanie twardych oraz nienasiąkliwych materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej. Najlepiej sprawdzają się najtwardsze odmiany styropianu, pianka poliuretanowa PIR czy polistyren ekstrudowany. Izolację cieplną można także wykonać z kruszywa keramzytowego o uziarnieniu 6 – 12 mm.